^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
+48 608 403 473
balet@balet.com.pl

Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Legionowo.

 

herb-Legionowo

Dane kontaktowe

Artbale Stowarzyszenie
Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki 

Adres:

ul. Hetmańska 10, lok. 13

05-120 Legionowo
Tel.: 608 403 473

balet@balet.com.pl 

Prosimy o wsparcie naszej działalności darowizną wpłacaną na konto:

Bank PEKAO S.A. 78 1240 5918 1111 0000 4907 5089

Wolontariat

Zapraszamy wolontariuszy do współpracy z nami. Gwarantujemy zdobycie doświadczenia które pomoże Wam w życiu zawodowym.

Podziękowanie

ARTBALE Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania firmie Wynajem Busów Transport z Legionowa mieszczącej się przy ul. gen. Roi, za bezinteresowne wsparcie i pomoc przy przeniesieniu naszego biura pod nowy adres, ul. Jana III Sobieskiego 6d.

Newsletter

Imię:
Email:

Poloneza czas zacząć

Polska tradycja dla uczniów szkół legionowskich

Artbale Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki w ramach statutowych zadań edukacji kulturalnej będzie realizować zadanie pod nazwą „POLONEZA CZAS ZACZĄĆ Tańce narodowe, Stroje, Muzyka oraz Sztuka Tańca, Tradycyjną Wartością Polskiej Kultury” od lutego 2017 roku.

Zadanie skierowane jest nieodpłatnie do kilkuset uczniów klas trzecich z sześciu legionowskich szkół podstawowych. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu i współpracy z Gminą Miejską Legionowo - Urzędem Miasta Legionowo, oraz dzięki zainteresowaniu tancerzy, choreografów, i muzyków z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Warszawie, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, oraz współpracujących ze Stowarzyszeniem artystów Polskiego Baletu Narodowego.

Celem projektu jest zapoznanie z pięknem i wartością polskich tańców narodowych oraz osiągnięciami polskiej sztuki tańca poprzez artystyczne jej zaprezentowanie sceniczne oraz bezpośredni kontakt z animacjami i z wykorzystaniem rekwizytów, strojów, muzyki i artystów związanych ze sztuką tańca na bezpośrednich spotkaniach z uczniami i nauczycielami w szkołach.

Program w Legionowskim Ratuszu

20 marca zgodnie z planem realizacji projektu, w Sali widowiskowej Legionowskiego Ratusza, odbędą się dwa spektakle poprowadzone przez panią Ewę Budny-Orłowską z udziałem tancerzy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, uczniów i absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej z Warszawy, oraz akompaniujących występom muzyków. Będzie to dobrą okazją do zapoznania  odbiorców, uczniów klas trzecich z ośmiu legionowskich szkół podstawowych, barwnych i efektownych polskich tańców narodowych, oryginalnych strojów szlacheckich i ludowych, charakterystycznych dla polskich tańców ludowych i narodowych. 

Występ edukacyjny przewiduje pokazanie polskich tańców, takich jak krakowiak, oberek, kujawiak, tańce śląskie, mazur i oczywiście uroczysty polonez.

Program przewiduje wiele sympatycznych niespodzianek i aktywny udział młodych widzów.

Ewa Budny Orłowska

budny 002Głównym prowadzącym zajęcia edukacyjne dla dzieci z trzecich klas legionowskich szkół podstawowych jest pani Ewa Budny-Orłowska, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.

Jest obecnie solistką Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tancerz i pedagog baletu Ewa Budny-Orłowska brała udział w wielu spektaklach w Operetce Warszawskiej, w tym "Wesoła Wdówka", "Księżniczka Czardasza", w Operze Narodowej - "Turandot", a także na Festiwalu Singera. Brała też udział jako tancerka w spektaklu Teatru Roma, "Upiór w Operze".

Jako tancerka, Ewa Budny-Orłowska brała udział w projekcie "Rock loves Chopin", ma na swoim koncie występy w Meksyku, Chinach, Słowacji, Rosji i Polsce.

Organizuje zajęcia baletowe w Szkole Tańca "Baletka" w Legionowie, jest pedagogiem baletu i autorką wspaniałych projektów edukacyjnych dla dzieci.

W ubiegłorocznym projekcie "W kręgu tańca 2016" prowadziła zajęcia z improwizacji tanecznych.

W projekcie "Poloneza czas zacząć..." brała udział od samego początku współpracując przy jego przygotowaniu. Obok prowadzenia dwóch spektakli edukacyjnycj w Sali Widowiskowej Legionowskiego Ratusza, bierze udział w spotkaniach w klasach legionowskich szkół podstawowych, biorących udział w projekcie, będących uzupełnieniem spektakli.

Spotkania w szkołach

W kwietniu i maju odbyło się 10 zaplanowanych spotkań w klasach szkół biorących udział w projekcie Poloneza czas zacząć. Na początek każdego spotkania osoba prowadząca spotkanie przypomniała 5 tańców narodowych, z którymi uczniowie legionowskich szkół mieli okazję zapoznać się podczas koncertu 20 marca, w Sali Widowiskowej w Legionowie.

Zostały przywołane charakterystyczne cechy każdego z tych tańców, zarówno warstwy muzycznej, układów i stroju wyróżniającego każdy z nich. Zostały ponownie opisane typowe dla tańców polskich elementy zachowania obojga partnerów.

Każdy z polskich tańców narodowych został szczegółowo omówiony i ponownie zaprezentowany. Następnie aktywność dzieci, poprzez naukę podstawowych kroków, poznały też takie elementy polskich tańców jak krzesany, hołubce czy tupnięcia.

Materiał: LTV Legionowo.

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

© Artbale