^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
+48 608 403 473
balet@balet.com.pl w kregu02
Projekt dofinansowany ze środków PFRON.
PFRON

Kontakt

Artbale Stowarzyszenie
Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki 

Adres:

ul. Królowej Jadwigi, nr 11, lok. 23

05-120 Legionowo
Tel.: 608 403 473

22 774 99 04
www.artbale.pl

balet@balet.com.pl 

Prosimy o wsparcie naszej działalności darowizną wpłacając na konto:

Bank PEKAO S.A. 78 1240 5918 1111 0000 4907 5089

artbale2.jpg

Wolontariat

Zapraszamy wolontariuszy do współpracy z nami. Gwarantujemy zdobycie doświadczenia które pomoże Wam w życiu zawodowym.

Podziękowanie

ARTBALE Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania firmie Wynajem Busów Transport z Legionowa mieszczącej się przy ul. gen. Roi, za bezinteresowne wsparcie i pomoc przy przeniesieniu naszego biura pod nowy adres, ul. Królowej Jadwigi 11. lok. 23.

Newsletter

Imię:
Email:

II zgrupowanie, 11 - 15 maja 2015

Piątek, 15 maja, piąty dzień II zgrupowania...w kręgu tańca... w 2015 roku

Ostatni dzień II zgrupowania był dniem występów. Wszyscy uczestnicy (dzieci i ich opiekunowie) odbyli ostatnie próby przed występami. Po krótkiej przerwie z uwagi na konieczność przygotowania sali grupki zaprezentowały przed zaimprowizowaną publicznością (składającą się głównie z pozostałych grup oczekujących na swój występ lub już odpoczywającym) efekty tygodniowej pracy podczas warsztatów tanecznych.

Przedstawiciele biorących udział szkół, opiekunowie grup otrzymali skromne dyplomy od organizatorów z podpisami prowadzących zajęcia.

Czwartek, 14 maja, czwarty dzień II zgrupowania...w kręgu tańca... w 2015 roku

Czas przedobiedni wypełniły podobnie jak dnia poprzedniego, dwie techniki taneczne: tance afrykańskie oraz tańce latynoamerykańskie. Po trzech dniach zajęć ruchowych oraz po spotkaniach z mediatorem, panią mgr Magdą Błońską dała się zauważyć większa wzajemna otwartość grup uczestników.

Po obiedzie wszystkie grupy miały dwugodzinny czas wolny, który przeznaczono na wstępne podsumowanie tygodnia zgrupowania oraz na bieżące sprawy wychowawcze i organizacyjne. Był to również czas wolny dla wszystkich, pozwolił na zebranie sił do dalszych zajęć. Opiekunowie wykorzystali ten czas również do relaksujących spacerów po pełnym wiosennego uroku terenie ośrodka Promenada, położonego w spokojnym miejscu wśród zieleni, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego.

Czas po kolacji tym razem został zaplanowany inaczej niż w poprzednich dniach. Znane wcześniej na zgrupowaniu Wieczorne spotkania z tańcem, zastąpione zostały kontynuacją zajęć dziennych,  czyli warsztatów. Wzięły w nich udział wszystkie trzy grupy, które pod kierunkiem prowadzących powtarzały raz jeszcze poznane kroki i figury. Na początek wieczoru prób uczestnikami zajęła się Marta Grzegorczyk, ćwicząc z każdą grupą po kolei nauczone choreografie utrzymane w charakterze latynoamerykańskim, by po godzinie oddać grupy w ręce dr Bożeny Jakubczak pozwalając utrwalić już poznane układy tańców w kręgu. Próby z udziałem pani Żanety Ryszawa pomimo ogólnego zmęczenia wyzwoliły u młodych kolejne porcje energii. Tak przygotowani uczestnicy z powodzeniem mogli wziąć udział w piątkowych pokazach.

Środa, 13 maja, trzeci dzień II zgrupowania...w kręgu tańca... w 2015 roku

Projekt …w kręgu tańca… nie ogranicza się jedynie do zajęć ruchowych. Wszystkie 3 grupy odbyły spotkanie z mediatorem, z panią mgr Magdaleną Błońską, absolwentką Akademii Pedagogiki Specjalnej, na kierunku: Resocjalizacja i Rewalidacja oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, na kierunku: Negocjacje i Mediacje.

Celem spotkania było uczenie uczestników (dzieci i opiekunów w ramach ich codziennej pracy z dziećmi) skutecznego rozwiązywania problemów rówieśniczych.

Wszyscy uczestnicy zgrupowania zdążyli się poznać choć problemy niepełnosprawnych uczestników, niepełnosprawność intelektualna i upośledzona osobowość oraz w pewnym stopniu nieufność w stosunku do nowo poznanych była barierą trudną do pokonania. Pomimo tego młodzież nie zrażała się powoli zaczynała się oswajać z pozostałymi uczestnikami, zwłaszcza podczas ostatniego już wieczornego spotkania integracyjnego.

Tym razem (jak podczas I zgrupowania) z udziałem pani Marty Grzegorczyk, tancerki turniejowej, instruktorki tańców latynoamerykańskich, znanej już dość dobrze uczestnikom choćby z zajęć od początku tygodnia, której partnerował Bartłomiej Domański, również tancerz, instruktor tańca towarzyskiego. Oboje razem trenują już kilka lat, biorąc również udział w wielu turniejach tańca towarzyskiego w całej Polsce, więc potencjał artystyczny duetu był na wysokim artystycznym poziomie. Znakomicie dali sobie radę z animacją taneczną niepełnosprawnych uczestników, włączając w ruchową zabawę opiekunów grup.

Wtorek, 12 maja, drugi dzień II zgrupowania...w kręgu tańca... w 2015 roku

Zajęcia rozpoczęły się już o 8:40. Uczestnicy uczyli się podstawowych figur do muzyki z tańców latynoamerykańskich oraz otwierali się na nowe formy ruchu na zajęciach z terapii tańcem i ruchem. Można było wyczuć ich spory entuzjazm, dało się zauważyć ambicje młodzieży, która przy wsparciu prowadzącego oraz opiekunów grup wytrwale powtarzała zaproponowane przez prowadzącego pozycje, ruchy i zadania szczególnie nastawione na współpracę i kreatywność młodych uczestników. Zajęcia ruchowe, również z tańców w kręgu, dały uczestnikom, zwłaszcza podopiecznym w grupach, sporo radości. Każde dziecko było skupione na prowadzącym, próbując jak najwierniej powtórzyć jego ruchy. Dało się jednak zauważyć początkowo nieśmiałą, a potem pewniejszą współpracę i wzajemne motywowanie się.

Jednen z efektów tych wszystkich zajęć był właśnie wyzwoleniem u dzieci elementów wzajemnego zaangażowania, i otwarciem się na siebie.

Drugi dzień II zgrupowania zakończył się Wieczornym spotkaniem integracyjnym z prowadzeniem przy muzyce i pokazami Sylwii Raźnej i Marty Grzegorczyk.

Podsumowanie II zgrupowania projektu "...w kręgu tańca..." 11 do 15 maja 2015 roku.

W II grupowaniu projektu dr Bożeny W. Jakubczak pn. "...w kręgu tańca... dofinansowanym przez PFRON wzięły udział trzy specjalne ośrodki wychowawcze (szkoły specjalne) z Czeladzi, Gniezna i Kłodzka.

W projekcie, zrealizowanym w dniach od 11 do 15 maja 2015 roku, uczestniczyło trzydzieścioro sześcioro osób, w tym: trzydzieścioro dzieci i sześcioro opiekunów (wychowawców).

Dzieci były niepełnosprawne intelektualnie, w stopniu lekkim oraz umiarkowanym. Zajęcia z tańców w kręgu, tańców latynoamerykańskich, terapii tańcem i ruchem oraz improwizacji tanecznych prowadzone przez dr Bożenę Jakubczak, Martę Grzegorczyk, Żanetę Ryszawę oraz Berenikę Jakubczak. Prócz warsztatów pięciodniowych zaoferowaliśmy, w ramach projektu, wieczorne spotkania integracyjne z tancerzami oraz spotkania z gośćmi. Gościem specjalnym była pani Sylwia Raźna - tancerka rewiowa.

Opiekunowie niepełnosprawnych uczestników spotkań warsztatowych po ich zakończeniu zwrócili uwagę na nieoczekiwaną w takim wymiarze, ale bardzo wyraźną zmianę postaw swoich podopiecznych na korzyść ich otwartości w wyrażaniu własnych emocji i właściwego ich ukierunkowania, zarówno wobec siebie jak i otoczenia, dotyczącą również postaw prowadzących oraz organizatorów projektu a także pracowników ośrodka.

Kolejne (i ostatnie) dwa zgrupowania odbędą się we wrześniu tego roku.

Poniedziałek, 11 maja, I dzień II zgrupowania ...w kręgu tańca... w 2015 roku

Po zakwaterowaniu, rozpakowaniu, posileni śniadaniem i obiadem uczestnicy (dzieci z ich opiekunami ) rozpoczęły w grupach pierwszy dzień zajęć. Zgodnie z harmonogramem na poniedziałek w trzech grupach odbyły się pierwsze zajęcia z improwizacji tanecznych, tańców latynoamerykańskich a później również z tańców w kręgu. Warsztaty z tych tańców prowadzone były przez p. Berenikę Jakubczak, dr Bożenę W. Jakubczak, oraz p. Martę Grzegorczyk. Każde zajęcia rozpoczęły standardowe omówienia zasad bhp stosowanych przy realizacji warsztatów oraz krótkie omówienie zaplanowanych kolejnych pozycji zajęć przewidzianych dla każdej techniki w ramach II zgrupowania.

Czas pozostający do dyspozycji opiekunów grupki wykorzystały do relaksujących spacerów na pełnym wiosennego uroku terenie ośrodka Promenada, położonego w spokojnym miejscu wśród zieleni, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego.

Po kolacji pierwsze wieczorne spotkanie integracyjne z prowadzeniem przy muzyce z udziałem asystentki – choreologa, artystki Polskiego Baletu Narodowego, Bereniki Jakubczak. Prowadząca wykorzystała możliwość kontynuacji dziennych zajęć z improwizacji tanecznych. Zajęcia te okazały się być bardzo ważnymi dla uczestników. Pobudzały one wyobraźnię, kreatywność ruchową, otwierały ich na nowe formy ruchu, wyzwalając ich naturalną ekspresję. Pozwoliły one przede wszystkim na uwzględnienie i zastosowanie głównego zamysłu projektu pn. "...w kręgu tańca..." w terapii i rehabilitacji dzieci upośledzonych umysłowo, zwłaszcza w stopniu umiarkowanym. Zdecydowanie przypadły młodym uczestnikom do gustu.

Podziękowania za udział w II zgrupowaniu

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w II zgrupowaniu projektu w kręgu tańca w 2015 roku, w dniach 11 - 15 maja. Dziękujemy zwłaszcza uczestnikom (z 3 szkół z całej Polski) za entuzjazm, jaki udzielił się również nam, organizatorom, dziękujemy artystom za cierpliwość i poświęcenie pracy z młodymi uczestnikami, niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą, a także za cenne uwagi skierowane do opiekunów, którzy razem z podopiecznymi brali czynny udział w zajęciach. Dziękujemy również ośrodkowi Promenada w Białobrzegach za miłe przyjęcie, oraz i przewoźnikowi, dzięki któremu wszyscy bezpiecznie dojechali do miejsca realizacji II zgrupowania projektu "...w kręgu tańca...".

 

 

Sylwia Raźna - na wieczornym spotkaniu integracyjnym podczas II zgrupowania ...w kręgu tańca...

Sylwia RaźnaMiędzynarodowa instruktorka, choreografka, tancerka oraz niekwestionowana pionierka i specjalistka w dziedzinie tańca latynoskiego w Polsce. Posiada ognisty brazylijski temperament, połączony z darem szczegółowego przekazywania wiedzy. Specjalizuje się w sambie brazylijskiej karnawałowej (samba de enredo) oraz w salsie w stylu LA i NY, które pokazuje na scenach i warsztatach w całym kraju już od 1997 roku. Jest tancerką tańca jazzowego i towarzyskiego. Poznawała nowe style taneczne podczas swoich podróży do USA (Nowy Jork) oraz do Ameryki Łacińskiej. Jest choreografką i założycielką grupy i szkoły Tancerze.pl - zawodowej rewii tanecznej przedstawiającej tańce świata.

Uczestniczyła w tworzeniu choreografii dla par „You Can Dance - Po prostu tańcz!” i pierwszych edycji „Tańca z Gwiazdami”. Sylwię „Lulę” Raźną wielokrotnie zapraszano także do prezentacji na kongresach tańca za granicą, m.in. w Norwegii, Niemczech, Czechach i Chorwacji. W latach 2008 – 2011 rozwijała swoją karierę taneczną w Londynie; obecnie pracuje w kraju. Jest charyzmatyczną instruktorką o świetnej metodyce nauczania i ogromnym doświadczeniu. Sylwia przyciąga zarówno początkujących pasjonatów stylu, jak i zawodowych tancerzy - wielu z nich rozwija błyskotliwe, również międzynarodowe, kariery taneczne. Prowadzi zajęcia dynamicznie i ciekawie; można na nich uzyskać nie tylko rzetelne informacje na temat sposobów wyrażania latynoskich rytmów, lecz także poczuć klimat gorących plaż.

 

Sylwia Raźna - specjalista artysta prowadzący pokaz na wieczornym spotkaniu integracyjnym podczas II zgrupowania projektu "...w kręgu tańca..." w 2015 roku.

Miejsce i czas realizacji pięciodniowych warsztatów II zgrupowania ...w kregu tańca...

II Zgrupowanie realizowane będzie w dniach 11 – 15 maja 2015 roku. Miejscem jego realizacji jest tym razem Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne PROMENADA w Białobrzegach (ul. Spacerowa 35).

To całoroczne centrum szkoleniowo-konferencyjne dla firm, idealne miejsce dla wielbicieli sportów wodnych oraz letnia przystań dla dzieci i młodzieży. Centrum Promenada położone jest ok. 30 km od Warszawy, w malowniczej  okolicy Zalewu Zegrzyńskiego to świetna przestrzeń do aktywnego wypoczynku. Miłośnicy spacerów, biegania czy rowerowych wycieczek będą zachwyceni lasem znajdującym się tuż obok Centrum Promenada

Więcej informacji: http://www.promenadacountry.pl.

Spotkania z mediatorem - rozwiązywanie problemów rówieśniczych podczas II zgrupowania 11 - 15 maja 2015 roku - Magdalena Błońska

cvPani Magdalena Błońska - absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej, kierunku: Resocjalizacja i Rewalidacja oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, kierunku: Negocjacje i Mediacje, prowadzić będzie spotkania, których celem będzie uczenie uczestników (dzieci i opiekunów) projektu dofinansowanego ze środków z PFRON, skutecznego rozwiązywania problemów rówieśniczych.

Jest mediatorem z wieloletnim doświadczeniem a specjalizuje się w mediacjach cywilnych, rodzinnych, karnych, z nieletnim  sprawcą czynu karalnego oraz rówieśniczych.
Od 2011 r. związana jest z Polskim Centrum Mediacji.
Prowadzi doradztwo z zakresu mediacji rodzinnych, karnych, z nieletnim sprawcą czynu karalnego oraz rówieśniczych. Udziela wsparcia osobom skierowanym na mediacje przez Sąd Najwyższy, Okręgowy oraz Rodzinny.
Prowadzi również coroczne „Dni otwarte mediatorów” w Sądzie. Reprezentuje Centrum Mediacji w kontaktach z pracownikami Sądu. Udziela konsultacji w ramach projektów organizacji pozarządowych.
Ponadto prowadziła zajęcia grupowe dla kobiet znajdujących się w sytuacjach kryzysowych oraz zajęcia grupowe dla Dorosłych Dzieci Alkoholików i z Rodzin Dysfunkcyjnych.

 

Artyści tancerze prowadzący warsztaty podczas II zgrupowania 11 - 15 maja 2015 roku - Marta Grzegorczyk

MG2Absolwentka wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego a na co dzień tancerką turniejową i instruktorką specjalizującą się w tańcach latynoamerykańskich.

Swoją przygodę z tańcem towarzyskim rozpoczęła w wieku 8 lat w podwarszawskim Legionowie. W swojej karierze tanecznej miała wiele wygranych turniejów odbywających się w całej Polsce m.in. Puchar Okręgu Mazowieckiego, Otwarte Mistrzostwa Warszawy. Natomiast w 2004 roku zdobyła najwyższą międzynarodową klasę taneczną "S" w tańcach latynoamerykańskich. Ponadto uczestniczyła w turniejach międzynarodowych w Polsce, w Kopenhadze, Ostrawie i Pradze osiągając zadowalające rezultaty. Liczne szkolenia m.in. z Mistrzami Świata Michałem Malitowskim i Joanną Leunis pomogły w osiągnięciu fachowej wiedzy i zdobyciu cennych umiejętności. Od paru lat prowadzi kursy tańca towarzyskiego jak i Solo Latino Ladies dla dzieci i dorosłych przekazując radość i satysfakcję jaka płynie z wykonywania tej dyscypliny.

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

© Artbale