^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
+48 608 403 473
balet@balet.com.pl

Dane kontaktowe

Artbale Stowarzyszenie
Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki 

Adres:

ul. Hetmańska 10, lok. 13

05-120 Legionowo
Tel.: 608 403 473

balet@balet.com.pl 

Prosimy o wsparcie naszej działalności darowizną wpłacaną na konto:

Bank PEKAO S.A. 78 1240 5918 1111 0000 4907 5089

Wolontariat

Zapraszamy wolontariuszy do współpracy z nami. Gwarantujemy zdobycie doświadczenia które pomoże Wam w życiu zawodowym.

Podziękowanie

ARTBALE Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania firmie Wynajem Busów Transport z Legionowa mieszczącej się przy ul. gen. Roi, za bezinteresowne wsparcie i pomoc przy przeniesieniu naszego biura pod nowy adres, ul. Jana III Sobieskiego 6d.

Newsletter

Imię:
Email:

Międzynarodowy Festiwal Tańca - IX Lądeckie Lato Baletowe

IX Lądeckie Lato Baletowe

Międzynarodowy Festiwal Tańca

IX Lądeckie Lato Baletowe
1 – 15 lipca 2007 roku.
Wieczór Różnych Kultur. Wieczór ze względu na długotrwałe opady deszczu został przeniesiony do sali Kinoteatru i odbył się przy nie zmniejszonej frekwencji.
Podczas tego koncertu przedstawiciele różnych krajów, jak i polscy tancerze, przybliżali tłumnie zgromadzonym widzom dany kraj poprzez jego kulturę tańca.
Wieczór Różnych Kultur poprowadziły Berenika Jakubczak (tancerka baletu Teatru Wielkiego w Warszawie) oraz Sabina Zygmanowska (studentka filologii polskiej z Warszawy). Wieczór Różnych Kultur obejrzało ok. 600 osób, które w trudnych warunkach lokalowych nie zrezygnowały z obejrzenia przygotowanych atrakcji.
Program wieczoru w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zaprezentowany pod wspólnym tytułem „Wrażenia” składał się z dwu etiud, odnoszących się do uniwersalnych problemów ludzkiej egzystencji.
Część pierwsza, etiuda solowa, przedstawiała historię człowieka w ujęciu biblijnym: życie w ogrodach Edenu, wypędzenie i jego konsekwencje dla ziemskiego bytowania. Wystąpił Radomir Piorun
Część druga opowiadała o skomplikowanych relacjach pomiędzy kobietą a mężczyzną: ukazywała emocje, jakie tym relacjom towarzyszą i są przez nie stymulowane. Aktorzy posługiwali się wyłącznie klasycznymi, pantomimicznymi środkami wyrazu. Wystąpili Anna Nabiałkowska i Mariusz Sikorski Artyści Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki z Poznania, występujący na scenach całego świata, zawitali także do Lądka. Wszyscy występujący zostali owacyjnie przyjęci przez bardzo licznie przybyłą publiczność festiwalową (ok. 1000 osób). Gospodarzem wieczoru był Sławomir Pietras.
Podczas wieczoru „Ożywić Słowa / Kultura Polsko-Czeska” wystąpili młodzi lokalni artyści – Teatr, Którego Być Nie Powinno w składzie: Paulina Bagińska, Karolina Sierakowska, Daria Skiba, Monika Walkowiak, Bartek Prorok, Jacek Kądziołka, Tomasz Wójcik, Robert Król i In. Reżyserem prezentowanych propozycji był Jarosław Paczkowski.
Na wieczór złożyły się dwa odrębne przedstawienia.
Ożywić Słowa, to efekt pracy teatralnej w ramach programu Pracowni Umiejętności Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Teatr, Którego Być Nie Powinno współtworzy go wraz z młodymi ludźmi ze Stronia Śląskiego.
Kultura Polsko-Czeska to projekt w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Spektakl jest podsumowaniem wspólnej pracy warsztatowej Teatru, Którego Być Nie Powinno z młodzieżą czeską. Inspiracją jest historia, mity i legendy Ziemi Kłodzkiej oraz czeskiego pogranicza. Pokazy zostały ciepło przyjęte, obejrzało je ok. 500 osób.
Dyrektor polskich scen operowych, Sławomir Pietras zaprosił do rozmowy gości Festiwalu, którymi w tym roku byli: Ewa Głowacka, Jerzy Gołek, Liliana Kowalska, Henryk Konwiński, Teresa Memches, Emil Wesołowski, Olga Sawicka.
I Wieczór Młodych Choreografów: „Epifania życia”– wieczór finansowany z budżetu Artbale Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki
Autor choreografii – Filip Jędruch – to Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, tancerz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, student teologii na Uniwersytecie Opolskim.
Razem z Filipem Jędruchem wystąpili: Przemysław Henryk Duda, Monika Dydak, Katarzyna Warchoł, Karolina Jakubiec. Inspiracją przedstawienia był tekst literacki ks. Józef Tischner „Filozofia dramatu”. Przedstawienie przygotowywane zostało specjalnie na lądecki Festiwal, z przeznaczeniem do wnętrza XVIII-wieczne¬go zabytkowego Kościoła pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdroju, co pozwoliło na percepcję sztuki choreograficznej w niezwykłej scenerii zabytkowego miejsca. Spektakl obejrzało ok. 500 osób.
Lines Ballet Alonso Kinga z San Francisco (USA), zespół wybitnych tancerzy zaprezentował znakomity dwuczęściowy wieczór: „Migracja / Migracja: Hierarchiczna Migracja Ptaków I Ssaków” oraz „Projekt Marokański”
Występ zespołu w lądeckim Amfiteatrze obejrzało ok. 1500 osób.
KONCERTY DZIECI – DZIECIOM Wieczór w dwóch częściach, został przeniesiony z Amfiteatru do Kinoteatru z powodu złych warunków atmosferycznych.
W pierwszej części koncertu wystąpiły przede wszystkim lokalne zespoły taneczne dziewcząt w wieku 8-18 lat. Opiekę programową zrealizowała dr Bożena W. Jakubczak. Opiekę artystyczną sprawowali: Jadwiga Klimowicz (dyrektor artystyczny i choreograf Teatru Słowa i Tańca z Krakowa), Magdalena Litwin (szkoła specjalna w Kłodzku) oraz Damian Gorazdowski (tancerz z Wrocławia). Na scenie w około dwudziestu kilkuminutowych wejściach prezentowały się: Grupa „Damascus” (Lądek Zdrój), zespół Luados (Lądek Zdrój), Zespoł Tiger (Lądek Zdrój), „Sabat” (Kłodzko), „Fitness Power” (Kłodzko), Teatr Słowa i Tańca (Kraków), „Forever” (Lądek Zdrój).
Występy dzieci zostały poprzedzone całodziennymi próbami scenicznymi i konsultacjami artystycznymi z tancerzami i choreografami.
Występy obejrzało około 500 osób.
Drugą część koncertu obejrzało około 400 osób. Na scenie prezentował się Teatr Słowa i Tańca z Krakowa (dyrektor artystyczny i choreograf Jadwiga Klimowicz) w dwóch spektaklach tanecznych: Miłosne Podróże, Dusza Tańca.
Koncert II Wieczór Młodych Choreografów stał się dla młodych choreografów i tancerzy sposobem na zaistnienie na scenie oraz w świadomości publicznej.
Wśród widzów znajdowało się znakomite grono osób, związanych ze sztuką tańca, które po obejrzeniu koncertu służyło radą i konsultacjami dla młodych tancerzy i choreografów. Aby utrzymać jak najwyższy poziom artystyczny scenicznych pokazów, następuje kwalifikacyjny przegląd propozycji choreograficznych. Chętni udostępniają organizatorom nagranie proponowanej choreografii. Rada Artystyczna (w której od lat zasiadają Henryk Konwiński oraz Ewa Głowacka, Zofia Rudnicka) przy kwalifikacji zgłoszonych prac brała pod uwagę oryginalność propozycji, walory artystyczne i intelektualne pracy, poziom techniczny wykonawców.
Spotkanie szkoleniowe dla uczestników Wieczorów Młodych Choreografów odbyło się z udziałem wybitnych artystów, przedstawicieli świata tańca i baletu:
W spotkaniu uczestniczyli wszyscy wykonawcy – młodzi tancerze i choreografowie, których prace choreograficzne zostały zaprezentowane podczas Festiwalu. Spotkanie i wspólne rozmowy zaowocowały integracją wszystkich zaangażowanych oraz planami dalszej współpracy, a także m.in. propozycją, aby w przyszłych edycjach Festiwalu uruchomić klub festiwalowy.
Koncert Lądek Miastem Tancerzy – koncert finałowy przygotowany przez choreografów, tancerzy, pedagogów tańca z udziałem uczestników 5-dniowych warsztatów taneczno-choreograficznych. Opieka programowa, reżyseria Ewa Głowacka. Koncert Lądek Miastem Tancerzy to co roku prezentacja umiejętności nabytych przez uczestników zajęć warsztatowych na profesjonalnej scenie. Coroczni goście Festiwalu, wybitni instruktorzy, pedagodzy i choreografowie, kierowali przebiegiem próby i pokazów ich układów choreograficznych na scenie.
W dniu 14 lipca w Amfiteatrze odbyły się pokazy zamykające Międzynarodowy Festiwal Tańca IX Lądeckie Lato Baletowe. W barwnych strojach uczestnicy prezentowali oryginalne układy taneczne. Na scenie Amfiteatru odbyły się 33 pokazy W koncercie udział wzięło około 250 osób, a na widowni zgromadziło się ok. 2000 osób.
Obok festiwalu odbyły się różne imprezy towarzyszące.
Warsztaty Taneczno-Choreograficzne z ponad 30 technik tańca dla młodzieży i dorosłych. Na aktywny wypoczynek połączony z nauką tańca przyjechało do Lądka Zdroju kilkaset osób. Każdy znalazł swój rytm i swój styl, warsztatowicze uczyli się technik tańca z całego świata.

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

© Artbale