^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
+48 608 403 473
balet@balet.com.pl

Dane kontaktowe

Artbale Stowarzyszenie
Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki 

Adres:

ul. Hetmańska 10, lok. 13

05-120 Legionowo
Tel.: 608 403 473

balet@balet.com.pl 

Prosimy o wsparcie naszej działalności darowizną wpłacaną na konto:

Bank PEKAO S.A. 78 1240 5918 1111 0000 4907 5089

ARTBALE1

Wolontariat

Zapraszamy wolontariuszy do współpracy z nami. Gwarantujemy zdobycie doświadczenia które pomoże Wam w życiu zawodowym.

Podziękowanie

ARTBALE Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania firmie Wynajem Busów Transport z Legionowa mieszczącej się przy ul. gen. Roi, za bezinteresowne wsparcie i pomoc przy przeniesieniu naszego biura pod nowy adres, ul. Jana III Sobieskiego 6d.

Newsletter

Imię:
Email:

Lądeckie Lato Baletowe

List otwarty

ARTBALE Stowarzyszenie REKiS

 

PODZIĘKOWANIE
LIST OTWARTY

 

Pragniemy Państwu serdecznie podziękować za dotychczasową współpracę przy organizacji dwunastu edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Lądeckie Lato Baletowe, zapoczątkowane go po wielkiej powodzi w 1997 roku przez Dyrektora Sławomira Pietrasa – twórcę idei festiwalowej dla ratowania i przywracania do aktywnego życia najmłodszych mieszkańców Lądka Zdroju po powodziowej traumie, która stała się ich udziałem. Nie byłoby tych dwunastu lat naszej wielokrotnie bezinteresownej obecności w Lądku Zdroju, gdyby nie sympatia i życzliwość, jakie okazali nam mieszkańcy miasta oraz zaangażowanie i pomoc przy realizacji naszych pomysłów z Państwa strony.

Zawsze będziemy darzyć sympatią przyjaciół lądeckiego Festiwalu i nigdy o nich nie zapomnimy. Składamy słowa podziękowania wszystkim, dzięki którym przez dwanaście lat mogliśmy realizować MFT Lądeckie Lato Baletowe, a więc każdemu mieszkańcowi Lądka Zdroju pozytywnie odbierającemu organizowane przez nas działania artystyczno - taneczne, a także współpracownik om i pracownikom festiwalu. Szczególnie dziękujemy wszystkim młodym wolontariuszom za ich pomoc oraz przychylnym naszem u udziałowi w realizacji festiwalu przedstawicielom kolejnych władz, jak również życzliwie nas przyjmującym gestorom bazy z Lądka Zdroju.

Wszystkim Wam składamy najserdeczniejsze podziękowania oraz życzymy sukcesów w dalszym rozwoju najpięknie jszego w Pols ce miasta uzdrowiskowego, którego mieszkańcom poświęciliśmy z ogromną satysfakcją wiele zapału, zaangażowania, pasji i energii oraz kilkanaście lat pracy i naszego życia.

Jednocześnie pragniemy Państwa poinformować, że Zarząd ARTBALE Stowarzyszenia REKiS podjął uchwałę, na mocy której kwotę (wykazaną na swoim koncie księgowym jako „wartości niematerialne i prawne”) z tytułu praw do wypracowanego przez nas wkładu do Międzynarodowego Festiwalu Lądeckiego Lata Baletowego, a w szczególności prawa do graficznego projektu festiwalowego znaku, zostanie w odpowiedniej wysokości nieodpłatnie przekazana Lądkowi Zdrój (np. Radzie, Urzędowi Miasta, Centrum Kultury i Rekreacji lub innej zaproponowanej instytucji w Lądku Zdroju).

Z życzeniami wielu udanych kolejnych edycji festiwalowych, z wyrazami szacunku i poważania pozostają

 

Bożena i Wiesław Jakubczak

Festiwal Lądeckie Lato Baletowe

Inicjator festiwalu: Sławomir Pietras
Dyrektor artystyczny: Paweł Chynowski
Dyrektor organizacyjny: Bożena Jakubczak

Pomysłodawcą i inicjatorem powstania festiwalu "Lądeckie Lato Baletowe", jak i stałym propagatorem jego rozwoju jest Sławomir Pietras - Dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Głównym celem "Lądeckiego Lata Baletowego" jest: rozwój kulturalny Ziemi Kłodzkiej - regionu z pogranicza Polski, Czech i Niemiec - w tym uwrażliwienie jak największej ilości uczestników festiwalu dzieci, młodzieży oraz dorosłych na piękno sztuki i muzyki baletowej oraz zapoznanie z walorami uzdrowiskowymi Lądka Zdroju i atrakcjami tego regionu. Celem festiwalu jest również integracja i współpraca, w tym międzynarodowa oraz wymiana międzypokoleniowa i środowiskowa idei i tancerzy baletu. Wszystkie te cele festiwalu spina szeroko pojmowana edukacja kulturalna w zakresie sztuki tańca.
Realizacja celów festiwalu odbywa się poprzez imprezy, których różnorodne formy stwarzają możliwość kontaktu ze sztuką baletową z ludźmi sztuki, praktycznym poznaniem różnych technik tańca, i gdzie wymiana doświadczeń i edukacja kulturalna odbywają się np. na wystawach, koncertach, spotkaniach czy pogadankach.

I Lądeckie Lato Baletowe

Festiwal Lądeckie Lato Baletowe

26 czerwca do 26 lipca 1999 r.

 

 

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach od 26 czerwca do 26 lipca 1999 r., podczas której miały miejsce spotkania artystyczne dzieci i młodzieży na dwu dwutygodniowych turnusach kolonijnych zakończonych koncertami. W spotkaniach uczestniczyli głównie uczniowie z warszawskiej i poznańskiej Szkoły Baletowej, ze szkół muzycznych oraz powszechnych. Gośćmi festiwalu w roku 1999 byli: Sławomir Pietras - Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, Lilianna Kowalska Dyrektor Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Paweł Mikołajczyk pierwszy solista Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Ewa Sobiak tancerka Polskiego Teatru Tańca z Poznania. Dnia 9 lipca 1999 r. odbył się pierwszy koncert w wykonaniu uczniów szkół baletowych i pozostałych.

W programie koncertu zatańczono: "Pląsy, wariacje, ruch na klawesyn i orkiestrę Mikołaja Góreckiego" i "Trzy pieśni renesansowe Tadeusza Bairda" w choreografii Pawła Mikołajczyka. Dnia 25 lipca 1999 r. odbył się drugi koncert, w programie którego były: fragmenty lekcji tańca klasycznego, wariacje klasyczne: Amorek, Florina; etiuda Piotra Czajkowskiego w przygotowaniu i układzie choreograficznym Iriny Kacprzyckiej; nokturn A-dur Fryderyka Chopina w układzie choreograficznym Liliany Kowalskiej; Ludowizna inaczej - ludowa muzyka ukraińska - Kalina, Wojciech Kilar "Orawa" w układzie choreograficznym Pawła Mikołajczyka. Wstęp na koncerty był bezpłatny.

II Lądeckie Lato Baletowe

II Festiwal Lądeckie Lato Baletowe

27 czerwca - 17 lipca 2000 r.

 

Druga edycja festiwalu odbyła się w dniach 27 czerwca - 17 lipca 2000 r. Gośćmi festiwalu w roku 2000 byli: Sławomir Pietras - Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, Lilianna Kowalska Dyrektor Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Paweł Mikołajczyk pierwszy solista Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Ewa Sobiak tancerz Polskiego Teatru Tańca z Poznania, Waldemar Wołk - Karaczewski - wybitny tancerz i choreograf, Ewa Głowacka - primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie, Teresa Memches - pedagog i baletmistrz Teatru Wielkiego w Warszawie, Paweł Chynowski - Kierownik Literacki Teatru Wielkiego w Warszawie oraz wielu innych tancerzy, pedagogów i ludzi sztuki.

W ramach festiwalu „Lądeckiego Lata Baletowego 2000” odbyły się następujące imprezy: spotkania artystyczne dzieci i młodzieży w formie kolonii i obozu; wystawa fotograficzna Juliusza Multarzyńskiego pt. „Nasz Niżyński"; otwarty dzień warsztatów tańca; warsztaty taneczno - choreograficzne; staż baletowy Waldemara Wołk - Karaczewskiego; koncert młodych talentów; spektakl baletowy w choreografii Pawła Mikołajczyka w wykonaniu tancerzy Teatru Wielkiego w Poznaniu; parada baletowa; spotkania ze znaczącymi postaciami ze świata sztuki tańca; projekcje filmów video z lekcji baletu.

III Lądeckie Lato Baletowe

III Festiwal Ladeckie Lato Baletowe
Lądek Zdrój
26 czerwca do 16 lipca 2001 roku
 
Trzecia edycja festiwalu odbyła się w dniach 26 czerwca do 16 lipca 2001 roku w Lądku Zdroju. Gośćmi festiwalu oprócz dotychczas przyjeżdżających Sławomira Pietrasa, Emila Wesołowskiego czy Ewy Głowackiej byli: Olga Sawicka wybitna polska prymabalerina oraz Henryk Konwiński choreograf, reżyser.

W ramach festiwalu odbyły się następujące imprezy:
  • Spektakl baletowy Teatru Wielkiego z Poznania w choreografii Marka Różyckiego i przygotowaniu Liliany Kowalskiej, w wykonaniu solistów oraz zespołu baletowego Teatru Wielkiego z Poznania (wstęp bezpłatny).
  • Spotkania artystyczne dzieci i młodzieży w formie kolonii i obozu z zajęciami tanecznymi zakończone koncertem.
  • Oficjalna inauguracja festiwalu połączona z wernisażem wystawy fotograficznej Juliusza Multarzyńskiego pt. "Fotografie".
  • Przegląd Twórczości Młodych i Bardzo Młodych Choreografów, do którego to przeglądu zakwalifikowano również bardzo młodych choreografów (uczniów szkół baletowych). Zaprezentowali oni swe choreografie na koncercie.
  • Szkolenie-Warsztat dla Młodych Choreografów prowadzony był przez znanych: choreografa i reżysera Henryka Konwińskiego i Emila Wesołowskiego choreografa, Dyrektora Baletu Teatru Wielkiego w Warszawie.
  • Warsztaty taneczno - choreograficzne dla dorosłych z różnych technik tańca, takich jak: repertuar klasyczny, taniec klasyczny, techniki rozciągające, flamenco, sevillanas, taniec współczesny, modern-jazz, funky, funky-jazz, salsa, afro-dance, break-dance. Obok warsztatów taneczno-choreograficznych odbywały się warsztaty towarzyszące, takie jak: warsztaty plastyczne - rysunek jako element nauki tańca, choreoterapia, współczesne formy aerobicu.
  • Prezentacje dziecięcych grup tanecznych i pokaz tancerzy - choreografów.
  • Uroczyste zakończenie festiwalu, w którym wzięli udział wszyscy zaproszeni wykonawcy.
Festiwalowi towarzyszyły imprezy:

Edukacyjne spotkania z wybitnymi osobowościami ze świata sztuki tańca - gośćmi festiwalu dla młodych uczestników ze szkół baletowych, dzieci i młodzieży przebywających na Spotkaniach Artystycznych Dzieci i Młodzieży byli m.in. Sławomir Pietras, Olga Sawicka i Ewa Głowacka.

Wieczorne spotkania z gośćmi festiwalu w kawiarni festiwalowej "Maleńka", odbywały się już tylko dla dorosłych uczestników.

IV Lądeckie Lato Baletowe

IV Lądeckie Lato Baletowe
26 czerwca - 16 lipca 2002 r.
 
Czwarta edycja festiwalu „Lądeckie Lato Baletowe" odbyła się w dniach od 2 do 15 lipca 2002 roku. Festiwal swą obecnością uświetnili zaproszeni goście w osobach wybitnych tancerzy, pedagogów i choreografów oraz przedstawiciele świata sztuki teatru i tańca:
  • Paweł Chynowski - Kierownik Literacki Teatru Wielkiego w Warszawie
  • Liliana Kowalska - Dyrektor Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu
  • Olga Sawicka - wybitna polska primabalerina
  • Ewa Głowacka - primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie
  • Jerzy Gołek - tancerz, pedagog tańca klasycznego Szkoły Baletowe w Filadelfii USA
  • Marek Różycki - tancerz, choreograf z Niemiec,
  • Zbigniew Szydełko - tancerz z Niemiec,
  • Beata Wrzosek-Dopierała - I solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu
  • Wanda Badowska-Twarowska - artysta plastyk, grafik komputerowy
  • Jadwiga Żukowska -reżyser i scenarzysta filmów baletowych
  • Stanisław Śliskowski - operator filmów baletowych
  • Henryk Konwiński - choreograf, reżyser
  • Agnieszka Wolna, Natalia Łupijewa, Apolonia Myszkowska, Kamila Stypińska, Arkadiusz Gumny, Jakub Starzycki, Paweł Mikołajczyk, Dariusz Michalski, Maciej Roman, Andrzej Binek, Sebastian Solecki, - zespół baletowy Teatru Wielkiego w Poznaniu
  • Urszula Bernat - tancerka, absolwentka OSB w Warszawie
  • Piotr Piotrowski - tancerz, pedagog Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie
  • Allasane Wat - tancerz, pedagog, choreograf z Francji
  • Alex Olanrewaju - instruktor tańca afro i hip-hop z Nigerii
  • Maciej Kiełpiński z zespołem tańca break dance
  • Konrad Szymański - tancerz, instruktor tańców latynoamerykańskich
  • Mestre: Jorge Luiz i Ju Trajano z Brazylii - instruktorzy capoeiry
  • Magdalena Niernsee - instruktor tańca hinduskiego
  • dr Zofia Aleszko - autorka pierwszego doktoratu na temat stosowania choreoterapii w psychiatrii
  • Katarzyna Szmyd - manager i instruktor aerobicu klubu Fitness Park.
W ramach Lądeckiego Lata Baletowego odbyły się następujące imprezy:
  • Wystawa „Impresje Baletowe w Grafice” Wandy Badowskiej-Twarowskiej zainstalowano w Pijalni Wód mieszczącej się w Zakładzie Przyrodoleczniczym „Wojciech". Wystawa składała się z 50 grafik. Uroczyste jej otwarcie nastąpiło 5 lipca. Na wernisaż przybyli goście ze świata sztuki baletowej, plastycznej, władze Lądka Zdroju i lokalna prasa.
  • Spektakl Baletowy w wykonaniu artystów Baletu Teatru Wielkiego z Poznania odbył się 6 lipca w Kino - Teatrze. Program spektaklu zawierał: „Wariacje na temat Chopina” do muzyki Fryderyka Chopina, w inscenizacji i choreografii Marka Różyckiego tańczyły: Natalia Łupijewa, Kamila Stypińska i Agnieszka Wolna; „Wariacje B-dur op. 2 na temat duetu „La ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” W.A. Mozarta” tańczył Sebastian Salecki i Arkadiusz Gumny; „Larghetto z koncertu e-moll Fryderyka Chopina” w choreografii Pawła Mikołajczyka tańczył Paweł Mikołajczyk i Beata Wrzosek - Dopierała; ostatnim elementem spektaklu był układ „Teatr i teatr” - collage muzyczny w choreografii Macieja Romana zatańczyli: Apolonia Myszkowska, Natalia Łupijewa, Arkadiusz Gumny i Jakub Starzycki.
  • Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży zorganizowane były w formie kolonii i obozu oraz tanecznego obozowiska z bardzo atrakcyjnym programem turystyczno - krajoznawczym i edukacyjno - kulturalnym. Celem Spotkań była edukacja kulturalna i integracja uczestników Spotkań na bazie sztuki baletowej, jak również międzypokoleniowa wymiana doświadczeń oraz zapoznanie z walorami uzdrowiskowymi Lądka Zdroju i Ziemi Kłodzkiej. Uczestników Spotkań odwiedziła Ewa Głowacka, Olga Sawicka, Henryk Konwiński, Paweł Chynowski. Dzieci i młodzież przebywająca na kolonii i obozie oraz tanecznego obozowiska uczestniczyła we wszystkich imprezach festiwalowych i aktywnie poznawała w trakcie zajęć tanecznych różne techniki tańca , takie jak: taniec klasyczny, współczesny, musicalowy, hip-hop disco, tańce latynoamerykańskie, modern-jazz, flamenco, taniec hinduski. Dla uczestników zorganizowano m.in. spotkanie edukacyjne na temat: „Historia Twojego Regionu” zakończonym konkursem plastycznym „Lądek Zdrój i jego mieszkańcy w dawnych czasach". W zajęciach i spotkaniach edukacyjnych z wybitnymi osobowościami ze świata sztuki tańca uczestniczyły dzieci przebywające w tym czasie na kolonii / obozie, tanecznym obozowisku oraz dzieci i młodzież z Lądka Zdroju, biorąca udział w realizowanym w ramach festiwalu programie edukacji kulturalnej z zakresu sztuki tańca.
  • Warsztaty taneczno - choreograficzne z różnych technik tańca prowadzili: repertuar klasyczny - Ewa Głowacka, taniec klasyczny i taniec współczesny - Beata Wrzosek - Dopierała, techniki rozciągające - Urszula Bernat, flamenco i sevillanas - Piotr Piotrowski, taniec jazzowy i musicalowy - Paweł Mikołajczyk, taniec jazz - Maciej Roman, funky i salsa (latino) - Allasane Wat, afro-dance i hip-hop disco - Alex Olanrewaju, break-dance - Maciej Kiełpiński i Robert Nieznański, tańce latynoamerykańskie - Konrad Szymański, capoeira - Mestre Jorge Luiz i Ju Trajano, taniec orientalny-hinduski - Magdalena Niernsee. Obok warsztatów taneczno-choreograficznych odbywały się warsztaty towarzyszące, takie jak: choreoterapia - prowadząca dr Zofia Aleszko, współczesne formy aerobicu - Katarzyna Szmyd.
  • Przegląd - Pokaz Młodych Tancerzy i Choreografów. Do przeglądu zakwalifikowano 11 wykonawców. Koncert odbył się 7 lipca w Kino - Teatrze. Repertuar koncertu zawierał: "Tanz" w choreografii Małgorzaty Dorosiewicz tańczyły uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie: Agata Czechowska, Joanna Wróblewska, Izabela Szylińska, Magdalena Śmigielska; "Wariacja szkolna" w choreografii Małgorzaty Dorosiewicz tańczyły tancerki Teatru Wielkiego w Warszawie Małgorzata Dorosiewicz i Izabela Pągowska; "Wspomnienie" do muzyki Bernarda Karka w choreografii Zofii Rudnickiej i przygotowaniu Ewy Głowackiej tańczyła Berenika Jakubczak; "Fantazja" w choreografii Małgorzaty Dorosiewicz tańczyła Małgorzata Dorosiewicz; "Złość" w choreografii Antoniny Jakubowskiej tańczyła Antonina Jakubowska i Olga Świetlicka; "Dreams" w choreografii Filipa Jędrucha tańczyli absolwenci warszawskiej Szkoły Baletowej: Urszula Bernat, Małgorzata Dorosiewic Berenika Jakubczak, Dominik Dudek i Filip Jędruch.
  • Spotkania z gośćmi festiwalu pt. "Spotkania z Gośćmi Sławomira Pietrasa" odbywały się wieczorami w kawiarni festiwalowej "Maleńka". Gośćmi pięciu spotkań byli: Ewa Głowacka, Olga Sawicka, Henryk Konwiński, Paweł Chynowski, Marek Różycki z Francji, Jerzy Gołek z USA, Zbigniew Szydełko z Niemiec. Rozprawom na temat przyszłości polskiego baletu nie było końca
  • "Spotkania z muzyką i tańcem Brazylii" odbyły się 8 lipca w lądeckim Hotelu "Mir-Jan". Podczas tego spotkania wystąpił zespół "Z&Z" śpiewając i grając samby i bossanovy oraz grupa capoeira urządziła pokaz. Zapoznano uczestników z charakterystyczną muzyką i rytmami brazylijskimi i ważnymi dla tego kraju miejscami kulturalnymi.
  • "Spotkanie z muzyką i tańcem hinduskim" odbyły się 10 lipca w lądeckim Hotelu "Nad Potokiem". Podczas tego spotkania podziwiano pokaz tańca hinduskiego w wykonaniu Magdaleny Niernsëë. Zapoznano uczestników festiwalu z klimatem tańca w Indiach, ważnymi dla tego kraju miejscami kulturalnymi, charakterystyczną muzyką i rytmem. Ambasada Indii włączyła się w przygotowanie tej imprezy poprzez udostępnienie materiałów informacyjnych w formie broszur i książek, które na spotkaniu zostały rozdane zainteresowanym.
  • Spotkania z kinem i twórcami filmów tańca odbyły się 11 lipca w Kino - Teatrze. Honorowymi gośćmi byli Jadwiga Żukowska - reżyser, scenarzysta filmów baletowych i Stanisław Śliskowski - operator filmowy, od 1983 r. profesor Państwowej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Uczestnicy spotkań oprócz uczestnictwa w dyskusji z gośćmi obejrzeli kilka filmów o tematyce baletowej, w części pierwszej: "Duet miłosny" z baletu "Tytania i osioł" z 1971 r. w choreografii Janiny Jarzynówny - Sobczak do muzyki Zbigniewa Turskiego tańczyła Alicja Boniuszko i Janusz Wojciechowski; film pt. "Tańczy Elżbieta Jaroń" z 1974 r., film "Teatr tańca wg. Hanuszkiewicza" z 1990 r. do muzyki Józefa Skrzeka tańczyła Ewa Wycichowska, Liliana Kowalska, Henryk Minkiewicz i Kazimierz Wrzosek.
  • Uroczysty koncert uczestników festiwalu odbył się 13 lipca w Kino - Teatrze. Na początku programu wystąpiła gościnnie Anita Lipczyk - solistka Teatru Wielkiego w Warszawie we własnej choreografii "I co dalej", następnie dzieci ze Szkoły Baletowej pokazały lekcję tańca klasycznego, Maria Zajdler przygotowała dzieci do układu "Dla Elizy", Konrad Szymański i Jarosław Tomczewski wystąpili w tańcu współczesnym, po klasycznych wariacjach uczniów szkół baletowych występowały grupy warsztatowe wraz z prowadzącymi, "The Lądek Show" to układ taneczny, w którym zaprezentowały się dzieci mieszkające w Lądku Zdroju a uczestniczące w programie edukacji kulturalnej w zakresie sztuki tańca, Karolina Jurczak ze szkoły baletowej we Francji wystąpiła w wariacji klasycznej Leonhard'a Bernstein'a "West Side", na zakończenie wszystkie dzieci kolonijne wystąpiły w układzie M. Zajdler "Lądecki rock end roll".

VI Lądeckie Lato Baletowe

 

Szóstą edycję festiwalu pn. "VI Lądeckie Lato Baletowe" Stowarzyszenie REKiS "Artbale" zrealizowało przy współorganizacji z Narodowym Centrum Kultury i pomocy finansowej Marszałka Województwa Dolnośląskiego; swą obecnością uświetnili zaproszeni goście w osobach wybitnych tancerzy, pedagogów i choreografów oraz przedstawiciele świata sztuki teatru i tańca w osobach: Sławomir Pietras - dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, Ewa Głowacka - balerina Teatru Wielkiego w Warszawie, Olga Sawicka - primabalerina, impresario Barbara Śliwińska oraz Dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik, Paweł Chynowski - Kierownik Literacki Teatru Wielkiego w Warszawie, Emil Wesołowski - Dyrektor Baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, Liliana Kowalska - Dyrektor Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teresa Memches - pedagog baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, Tomasz Witkowski - aktor pantomimy, Beata Wrzosek - I solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, Dominika Krysztoforska - I solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, Piotr Piotrowski - tancerz, pedagog Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, Anna Mendak - tancerka "Danza del Fuego", Michelle Wurtz - dyrektor szkoły baletowej w Filadelfii, Iza i Jose Torres - muzycy, organizatorzy "Carnaval de Salsa", Sylwia Raźna - instruktorka samby, Rada Zivkovic - tancerka, Krystyna Frąckowiak - tancerka, pedagog baletu, Bebe Ouali - tancerz, pedagog, choreograf, Alassane Wat - tancerz, pedagog, choreograf, Magdalena Niernsee - absolwentka Instytutu Sztuk Kalamandalam, Robert Nieznański - tancerz i choreograf, zalożyciel formacji "Scrap Beat", Renata Łabędź - tancerka, choreograf tanca irlandzkiego, Zuzanna Pędzich - nauczyciel tańca, choreoterapeuta, Jacek Paszkowski - absolwent Upledger Institute na Florydzie, Mariusz Szewczyk - instruktor rekreacji ruchowej, Adam Oleszkiewicz - instruktor hatha yogi, chi kung, Katarzyna Szmyd - manager klubu Fitness Park, Miłosz Wajcht - tancerz, absolwent Ogólnokształcacej Szkoły Baletowej.

Uczestnikami festiwalu byli zawodowi tancerze teatrów i zespołów tanecznych, uczniowie polskich szkół baletowych, dzieci i młodzież zainteresowana tańcem, grupy taneczne, oraz osoby zainteresowane sztuką tańca, uczestniczące w zajęciach prowadzonych przez studia taneczne, oraz osoby, które przyjechały do Lądka Zdroju w celach wypoczynkowych i rehabilitacyjnych, zainteresowane imprezami festiwalowymi, jak i rekrutujące się z osób, mieszkających w Lądku Zdroju a zainteresowane tańcem.

Festiwal został poprzedzony kilkumiesięcznym okresem przygotowawczym, podczas którego prowadzono działania edukacyjne i informacyjne wśród dziecięcych zespołów tanecznych, młodzieży i studentów w celu zainteresowania i przygotowania ich do świadomego uczestnictwa w różnych imprezach festiwalowych.

W ramach Lądeckiego Lata Baletowego odbyły się następujące imprezy:

  • Koncert "Kolonie w Teatrze Tańca", który był wynikiem realizacji przez dwa tygodnie programu edukacji kulturalnej z zakresu sztuki tańca. Dzieci przebywające w tym czasie na kolonii zorganizowanej przez nasze Stowarzyszenie oraz liczne prawie pięćdziesięcio osobowe grono dzieci i młodzieży z Lądka Zdroju, pod kierunkiem Pani Beaty Wrzosek - I solistki Teatru Wielkiego w Poznaniu, zaprezentowały się na końcowym koncercie, na lądeckiej scenie w spektaklu do muzyki Vivaldiego. Koncert obejrzało ponad 300 osób.
  • Wystawy o tematyce baletowej - fotograficzna "Okiem widza", na której komisarz wystawy Wanda Badowska-Twarowska przedstawiła zdjęcia z poprzednich edycji festiwalu. Druga wystawa - "Interpretacje taneczne w plastyce" - zbiór prac różnych arystów. Wystawy przez czas trwania festiwalu odwiedziło ogółem 1500 osób.
  • Warsztaty taneczno - choreograficzne z 30 technik tańca, takich jak: repertuar klasyczny, taniec klasyczny, techniki rozciągające, flamenco, taniec współczesny, jazz, funky, salsa, afro-dance, hip-hop disco, break-dance, tai-chi, taniec orientalny-hinduski i wiele innych. Obok warsztatów taneczno-choreograficznych odbywały się warsztaty towarzyszące, takie jak: choreoterapia, świadomość ciała, hatha yoga, aerobic, w których uczestniczyło około 200 osób.
  • Uroczysta Inauguracja oraz Baletowa Niespodzianka, czyli występ tancerzy zespołu baletowego Teatru Wielkiego z Poznania
  • Spotkania i Dyskusje o Balecie z Udziałem Gości Sławomira Pietrasa. W spotkaniach, których głównym gośćmi byli: Barbara Śliwińska, Emil Wesołowski, Teresa Memches; wzięło udział ok. 100 osób.
  • Spotkanie z Filmem Tańca - "Teatr Henryka Tomaszewskiego". Spotkanie uświetnili przybyli uczniowie Henryka Tomaszewskiego, m.in. Tomasz Witkowski oraz redaktor i mim Elżbieta Pastecka. W spotkaniu uczestniczyło około 200 osób.
  • Noc z Salsą i Sambą. Noc z Muzyką i Tańcami w Kręgu, podczas których zapoznano uczestników z charakterystyczną muzyką i rytmami, ważnymi dla danego kraju miejscami kulturalnymi. W spotkaniach uczestniczyło łącznie około 800 osób
  • Pokazy Młodych Tancerzy i Nowych Choreografii. W pokazach przedstawiono 7 nowych prezentacji. Pokazy obejrzało około 270 osób.
  • Koncert - Pokazy Sceniczne Uczestników Warsztatów. W trzy godzinnym koncercie wzięło udział ponad 200 wykonawców. Koncert obejrzało ok. 400 osób.

VII Lądeckie Lato Baletowe

Siódmą edycję festiwalu pn. "VII Lądeckie Lato Baletowe I Międzynarodowy Festiwal Tańca" Stowarzyszenie REKiS "Artbale" zrealizowało przy pomocy finansowej Burmistrza Gminy Lądek Zdrój, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Instytutu im. Adama Mickiewicza, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Powiatowego Banku Spółdzielczego w Strzelinie.

Swą obecnością uświetnili zaproszeni goście w osobach wybitnych tancerzy, pedagogów i choreografów oraz przedstawiciele świata sztuki teatru i tańca z Polski i z zagranicy w osobach: Sławomir Pietras - dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu i w Warszawie, Ewa Głowacka - primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie, Olga Sawicka - wieloletnia primabalerina, Paweł Chynowski - Kierownik Literacki Teatru Wielkiego w Warszawie, Emil Wesołowski - Dyrektor Baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, Liliana Kowalska - Dyrektor Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teresa Memches - pedagog baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, Tomasz Witkowski - aktor pantomimy, Beata Wrzosek - I solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, Anna Mendak - tancerka "Danza del Fuego", Michelle Wurtz - dyrektor szkoły baletowej w Filadelfii, John Corsa - tancerz zespołu Diavolo w USA, Lily Spurlock - tancerka z USA, Iza i Jose Torres - muzycy, organizatorzy "Carnaval de Salsa", Sylwia Raźna - instruktorka samby, Rada Zivkovic - tancerka, Allasane Wat - tancerz, pedagog, choreograf, Robert Nieznański - tancerz i choreograf, zalożyciel formacji "Scrap Beat", Paulina Policzkiewicz-Woźniak i Jan Woźniak - tancerze, założyciele Akademii Tanga Argentyńskiego, Vianna R. Asencio Garcia z Dominikany - tancerka, pedagog, Konrad Szymański i Anna Majcher - tancerze RDA w Holandii, Bożena Głodkowska i Argiro Tsermegas z Grecji, Zuzanna Pędzich - nauczyciel tańca, choreoterapeuta, Adam Oleszkiewicz - instruktor hatha yogi, chi kung, Katarzyna Szmyd - manager klubu Fitness Park i inni.

Uczestnikami festiwalu byli zawodowi tancerze teatrów i zespołów tanecznych, uczniowie polskich szkół baletowych, dzieci i młodzież zainteresowana tańcem, grupy taneczne, oraz osoby zainteresowane sztuką tańca, uczestniczące w zajęciach prowadzonych przez studia taneczne, oraz osoby, które przyjechały do Lądka Zdroju w celach wypoczynkowych i rehabilitacyjnych, zainteresowane imprezami festiwalowymi, jak i rekrutujące się z osób, zamieszkujących w Lądku Zdroju zainteresowane tańcem.

W ramach Lądeckiego Lata Baletowego odbyły się następujące imprezy:

 

Wystawa o tematyce baletowej - plakatów z przedstawień Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Warsztaty taneczno - choreograficzne z 31 technik tańca, takich jak: repertuar klasyczny, taniec klasyczny, barre au sol, flamenco, taniec współczesny, funky, salsa, hip-hop amerykański, taniec hinduski, tango argentyńskie, samba, amerykański modern, latin-modern-jazz, tańce greckie, break-dance, taniec hinduski, cygański, hula i wiele innych.

Parada Tańca ulicami Lądka ZdrojuParadę stworzył wspólny korowód ulicami Lądka Zdroju z muzyką i tańcem, mieszkańców, kuracjuszy, uczestników festiwalu, zaproszonych gości itd, Atrakcją parady były dołączające się w różnych rytmach, z wyznaczonych punktów trasy szkoły tańca, np. tańca polskiego "poloneza", flamenco, tanga argentyńskiego, samby brazylijskiej, tańca klasycznego, break-dance itd

Zakończenie parady, nastąpiło na rynku przed Ratuszem przekazaniem tancerzom symbolicznego klucza do miasta na okres trwania festiwalu.

Inauguracyjny Wieczór Baletowy, czyli występ tancerzy i solistów z zespołów baletowych Teatru Wielkiego z Poznania, Warszawy i Bytomia.

Wieczór Flamenco z Hiszpanii i z Polski. Entuzjastycznie przyjęty występ gości z Hiszpanii i polskich wykonawców z zespołu "Danza de Fuego".

Wieczór Tańca Różnych Kultur oraz Młodych Choreografów. W pokazach przedstawiono 7 nowych prezentacji.

Wieczór Awangardy. Występ studenckiego zespołu z Zielonej Góry przedstawiający "wariacje na temat jedzenia" przyjęty został bardzo przychylnie przez publiczność.

Szkolenie dla Młodych Choreografów. Uczestnikami szkolenia o tematyce "Choreografia baletu współczesnego" byli polscy absolwenci szkół baletowych oraz młodzi tancerze zainteresowani tworzeniem choreografii. Szkolenie poprowadził Henryk Konwińsk- tancerz, choreograf i reżyser Opery Śląskiej w Bytomiu, który w tym roku obchodził jubileusz 50 lecia pracy artystycznej.

Spotkania z Artystami i Dyskusje o Balecie. Spotkania odbywały się w Kawiarnii Festiwalowej "Maleńka", której gośćmi Sławomira Pietras byli: Paweł Chynowski, Emil Wesołowski, Ewa Głowacka, Teresa Memches, goście z USA - Jerzy Gołek, Michelle Wurtz, John Corsa, Lily Spurlock. Spotkania prowadził Wiesław Jakubczak.

Wieczór Filmowy - Seanse Filmowe z Tańcem. Podczas wieczoru dzięki zgodzie dystrybutora "The Vision" zostały wyświetlone dwa filmy: "The Company" i "Król Tańczy".

Noce z Muzyką i Tańcem z Dominikany, USA i Grecji podczas których zapoznano uczestników z charakterystyczną muzyką i rytmami, ważnymi dla danego kraju miejscami kulturalnymi.

Wieczór Występu Uczestników Warsztatów Taneczno-Choreograficznych Warsztatów. W trzy godzinnym koncercie wzięło udział ponad 200 wykonawców.

Dziecięce Pokazy - w pokazach zaprezentowały się dzieci, które uczestniczyły w warsztatach tanecznych zorganizowanych w ramach festiwalu. W bezpłatnych warsztatach i pokazach wzięły w większości udział dzieci z Lądka Zdroju i okolic, w tym dzieci niepełnosprawne z Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku.

 

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

© Artbale