^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
+48 608 403 473
balet@balet.com.pl

Kontakt

Artbale Stowarzyszenie
Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki 

Adres:

ul. Królowej Jadwigi, nr 11, lok. 23

05-120 Legionowo
Tel.: 608 403 473

22 774 99 04
www.artbale.pl

balet@balet.com.pl 

Prosimy o wsparcie naszej działalności darowizną wpłacając na konto:

Bank PEKAO S.A. 78 1240 5918 1111 0000 4907 5089

Wolontariat

Zapraszamy wolontariuszy do współpracy z nami. Gwarantujemy zdobycie doświadczenia które pomoże Wam w życiu zawodowym.

Podziękowanie

ARTBALE Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania firmie Wynajem Busów Transport z Legionowa mieszczącej się przy ul. gen. Roi, za bezinteresowne wsparcie i pomoc przy przeniesieniu naszego biura pod nowy adres, ul. Królowej Jadwigi 11. lok. 23.

Newsletter

Imię:
Email:

XIX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2012

Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim prezentują festiwal pn.
XIX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji "ROZDROŻE 2012" Spektakle artystów japońskich i polskich. Warszawa 23.10 - 7.11.2012.

Rozdroże to interdyscyplinarny festiwal organizowany corocznie od 1994 roku. Prezentuje on najwartościowsze, nowatorskie dzieła z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Twórczość cenionych, lecz nieznanych w Polsce artystów z zagranicy konfrontowana jest z nowymi pracami twórców polskich. Przez 18 lat około 50 tysięcy widzów zapoznało się z twórczością artystów z 16-tu krajów, m.in.: zespołu Piny Bausch z Niemiec, tancerza Kazuo Ohno z Japonii, grupy „Rosas” z Belgii oraz Meredith Monk z USA.

Festiwal Rozdroże 2012 będzie nosił podtytuł: spektakle artystów japońskich i polskich. Zgodnie z nim zaprezentuje twórczość wybranych, wyróżniających się swymi poszukiwaniami artystów z obu krajów, działających na pograniczu sztuk performatywnych i widowiskowych. Jak zwykle na festiwalu Rozdroże pokazom spektakli będą towarzyszyły prelekcje i spotkania artystów z widzami.

Podczas 19-tej edycji pokazana zostanie twórczość najbardziej cenionych japońskich artystów poszukujących oraz artystów polskich inspirujących się kulturą Japonii: światowej sławy tancerza i choreografa Saburo Teshigawary, teatru ekspresji fizycznej „Kaitaisha”oraz współtworzącego z nim wspólny projekt teatralny, polskiego teatru ruchu i obrazu „Cinema”, a także kierowanego przez tancerkę Kayę Kołodziejczyk kolektywu polskich artystów pn. U/LOI (Universal Law of Impermanence), prezentującego spektakl inspirowany teatrem „noh”.

23.10 (wt.) g.18.00 Sala KinoLab CSW
Prelekcja reżysera Shinjin Shimizu na temat twórczości kierowanego przez siebie teatru „Kaitaisha” z Tokio ilustrowana projekcjami fragmentów zapisów spektakli.

24 .10 (śr.) g.18.00 Sala widowiskowa Laboratorium CSW
"The Posthuman Theatre" - wieczór 2 spektakli teatrów : "Kaitaisha" z Tokio i "Cinema" z Michałowic złożony ze spektakli w reżyserii Shinjin Shimizu oraz Zbigniewa Szumskiego. W obu wspólnie przygotowanych spektaklach ukazujących kondycję człowieka w Japonii i w Polsce , biorą udział aktorzy teatru „Kaitaisha” z Tokio i teatru „Cinema” z Michałowic. Po pokazie odbędzie się spotkanie artystów z widzami.

29.10 (pon.) g.18.00 Sala KinoLab CSW
Prelekcja tancerza i choreografa Saburo Teshigawary nt. własnej twórczości, następnie spotkanie artysty z widzami.

31.10 (śr.) g.19.00 Sala Młynarskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
"Miroku" - spektakl taneczno-wizualny Saburo Teshigawary / KARAS w choreografii i wykonaniu Saburo Teshigawary. Przedstawienie łączące ekspresyjny taniec z niezwykłą grą światła, ukazuje relację między ludzkim duchem i ciałem oraz przestrzenią.


Miroku to solowy spektakl Saburo Teshigawary, będący kwintesencją jego artystycznych poszukiwań. Inspiracji do jego stworzenia dostarczyły m.in. buddyzm oraz powieść japońskiego poety i filozofa Taruho Inagakiego, z której Teshigawara zaczerpnął koncept spojrzenia na teraźniejszość z punktu widzenia przyszłości. Przedstawienie ukazuje relację między ludzkim duchem i ciałem, a czasem i przestrzenią.

Miroku to imię ostatniej reinkarnacji Buddy, która pojawi się, gdy świat osiągnie harmonię. Przedstawienie harmonijnie łączy perfekcyjny taniec i malowane światłem obrazy z muzyką. Wyróżnia się precyzją ruchu, fizyczną ekspresją oraz niezwykłymi obrazami. Tancerz jest w nieustannym dialogu z przestrzenią, a wygląd scenografii - w formie niebieskiego sześcianu - zmienia się z każdą chwilą dzięki ciągłym zmianom oświetlenia.
 
Saburo Teshigawara jest wykonawcą spektaklu oraz autorem choreografii, scenografii oraz rojektów światła i kostiumów. Kompilacji muzyki do przedstawienia dokonali : Neil Griffiths, Saburo Teshigawara i Kei Miyata. Premiera spektaklu miała miejsce w Nowym TeatrzeNarodowym w Tokio w grudniu 2007 roku. Do tej pory był on z sukcesami prezentowany m.in. na międzynarodowym festiwalu Montpellier Danse w 2008 roku, na Festiwalu Jesiennym w Paryżu w 2009 roku oraz w Nowym Jorku, Montrealu, Lyonie, Marsylii i Reggio- Emilii. Przedstawienie trwa ok. 60 minut. Jego producentami są zespół „KARAS” oraz Nowy Teatr Narodowy w Tokio.

6.11 (wt.) g.19.00 i 7.11( śr.) g.18.00 Sala widowiskowa Laboratorium CSW
"Oh, Noh" - premiera spektaklu taneczno-wizualnego kolektywu U/LOI (Universal Law of Impermanence) autorstwa Kai Kołodziejczyk i Karoliny Wołkowieckiej. Po pierwszym pokazie spektaklu - spotkanie artystów z widzami


Oh, Noh to spektakl wykreowany na podstawie japońskiego dramatu Izutsu autorstwa Zeami jednego z pierwszych i czołowych dramatopisarzy klasycznej szkoły teatru Noh. Akcja rozgrywa sie na granicy snu i jawy. Jest to spektakl multimedialny - swego rodzaju dekonstrukcja zasad obecnych w tradycji teatru Noh, jak i proba zweryfikowania w niej paradoksalnego wizerunku kobiety jako performerki. W spektaklu miarą czasu jest nie tylko struktura dramatu, czy tempo muzyki wykonywanej przez Kinematic Ensemble, ale też i obraz. Artyści tworzą sensualną, niestałą, zmienną atmosferę, ktora przemija wraz z nadejściem świtu.

U/LOI (Universal Law of Impermanence) – to niezależny kolektyw artystow pracujących pod kierunkiem Kai Kołodziejczyk. Od 2000 roku artystka realizuje cykl działań artystycznych w oparciu o improwizacje taneczne. Ich celem jest proba przezwyciężenia ulotności ruchu np. za pomocą rekonstrukcji dawnych spektakli lub dokumentowania jednorazowych zdarzeń. Od 2007 roku działania te są firmowane przez kolektyw U/LOI, ktory artystka powołała do życia. Wystąpił on m.in. na festiwalu INPEX DIY VIDEO w Sztokholmie. Kolektyw U/LOI zaprezentował spektakl / instalację Brith Out.. na festiwalu ROZDROŻE 2008. Inne prace kolektywu to m.in.: PK (na festiwalu Dialog 4 Kultur w Łodzi, 2009), improv of 3/free styles ( na Inwazji Sztuki Niezależnej Re:wizje w Warszawie, 2007) oraz Off Żak Projekt (na II Gdańskim Festiwalu Tańca, 2010). Z U/LOI związani są m.in. tacy tancerze, jak: Ramona Nagabczyńska, Karol Tymiński, Karolina Wołkowiecka, Helena Gołąb i Magdalena Reiter.www.uloi.eu

Informacje o festiwalu - www.csw.art.pl

Sprzedaż biletów na spektakle prezentowane w CSW Zamku Ujazdowskim: „The Posthuman Theatre" – w dniach: 23, 24.10 (ceny biletów: normalny – 55 zł, ulgowy – 40 zł) „Oh Noh" – w dniach: 5, 6, 7.11 (ceny biletów: normalny – 40 zł, ulgowy – 25 zł) tel. 22 / 628 64 08, w godz. 12.00 – 19.00

Sprzedaż biletów na spektakl "Miroku" w kasie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej tel. 22 / 826 32 88; www.teatrwielki.pl (ceny biletów normalnych: 50-75 zł)

Na prelekcje – wstęp wolny Informacje o festiwalu: tel. 22 / 628 64 08, w godz. 12.00 - 19.00 ( oprócz pon. )

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

© Artbale