^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
+48 608 403 473
balet@balet.com.pl

Dane kontaktowe

Artbale Stowarzyszenie
Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki 

Adres:

ul. Hetmańska 10, lok. 13

05-120 Legionowo
Tel.: 608 403 473

balet@balet.com.pl 

Prosimy o wsparcie naszej działalności darowizną wpłacaną na konto:

Bank PEKAO S.A. 78 1240 5918 1111 0000 4907 5089

Wolontariat

Zapraszamy wolontariuszy do współpracy z nami. Gwarantujemy zdobycie doświadczenia które pomoże Wam w życiu zawodowym.

Podziękowanie

ARTBALE Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania firmie Wynajem Busów Transport z Legionowa mieszczącej się przy ul. gen. Roi, za bezinteresowne wsparcie i pomoc przy przeniesieniu naszego biura pod nowy adres, ul. Jana III Sobieskiego 6d.

Newsletter

Imię:
Email:

Wystawa "VISUAL DANCE" w Domu Artysty Plastyka

plakat ewa glowacka internet mWystawa: 24 kwietnia - 14 maja 2014 roku

 

Wernisaż: 24 kwietnia 2014 o godz. 18:00

 

Miejsce: Galeria DAP3

 

Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa

 

 

„Visual Dance” jest pierwszą w Polsce polsko-francuską wystawą o tematyce tańca i ruchu. W wystawie biorą udział członkowie Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków - Grupy Twórczej Art Visual Dance oraz członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca (l'Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens / APSDE) z siedzibą we Francji. Stowarzyszenie to od 1974 roku skupia liczną grupę artystów z wielu krajów Europy. Organizuje wystawy, w tym Biennale (w przygotowaniu już XVIII). Do APSDE od wielu lat należą również polscy artyści, członkowie OW ZPAP, inicjatorzy obecnej wystawy: Wanda Badowska-Twarowska, Anna Wszyndybył i Alina Dorada-Krawczyk. Przez szereg lat do APSDE należała również nieżyjąca już polska tancerka i rzeźbiarka, członek OW ZPAP, Danuta Kwapiszewska.

Dla artystów biorących udział w wystawie „Visual Dance” temat tańca i ruchu jest najczęściej tylko fragmentem ich twórczych działań. Artyści interpretują go w oparciu o własne doświadczenia i obserwacje, a u podstaw każdego stworzonego dzieła leży szczególne zainteresowanie twórcy tym tematem.

 

 artysci owzpap apsde m

Taniec, to mowa ciała i duszy. Dla artysty plastyka ciało tancerza w ruchu jest tworzywem, które modeluje i nadaje mu własną wizję i często poprzez skróty i uproszczenia osiąga niezwykłą ekspresję i ruch.

 

 

Na wystawie prezentowane są obrazy, rzeźby, rysunki i grafiki, które powstały pod wpływem szeroko pojętej sztuki tańca i ruchu, bez ograniczeń twórców konkretnym tematem, czy sposobem wyrazu.

 

 

Dzieła te, to często wynik inspiracji znanymi klasycznymi i nowoczesnymi przedstawieniami baletowymi, ale również kompozycje nie nawiązujące do konkretnych spektakli, ale będące sumą wrażeń i odczuć powstałych po spojrzeniu okiem artysty plastyka na sztukę tańca. Wrażenia i emocje dają obraz niezwykle osobisty i prawdziwy, choć zwykle przetworzony, odległy od fotograficznego ujęcia tematu. To chyba oczywiste w obecnym czasie, w czasie gdy fotografia i film notują wszystko w sposób doskonały i nie ma potrzeby ich naśladowania. Artyści polscy i francuscy prezentują na wystawie prace w różnych technikach: malarstwa, rzeźby, ceramiki, grafiki i rysunku. Poprzez własne doświadczenia i obserwacje, własną wrażliwość wtajemniczają widza w świat tańca i ruchu, obszar, który prowadzony w różnych kierunkach staje się grą człowieka z czasem i przestrzenią.

 

W sztuce współczesnej coraz częściej występuje zjawisko integracji, przenikania różnych dziedzin sztuki. Świadomi tego artyści Art Visual Dance podejmują współpracę i tworzą projekty interdyscyplinarne razem z tancerzami performerami Filipem Jędruchem, Moniką Kionką, Magdaleną Żmudą, artystą pantomimy Elżbietą Pastecką, i inn.. . Przy realizacji swoich wystaw członkowie grupy Art Visual Dance współpracują ze StowarzyszeniemRozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki Artbale.

 

Szczególna ranga wystawy Grupy Twórczej Art Visual Dance i l'Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens podkreślona jest przez obecność na wernisażu Gościa Honorowego - Ewy Głowackiej, wybitnej polskiej tancerki, wieloletniej pierwszej tancerki Teatru Wielkiego w Warszawie. Dziękujemy za tę obecność.

 

na podstawie tekstu informacyjnego kuratora wystawy p. Wandy Badowskiej Twarowskiej.

 

 

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

© Artbale