Nie dzieli nas nic

Podsumowanie realizacji zadania "Nie dzieli nas nic".

Projekt pn. „Nie dzieli nas nic” - zdalne szkolenie z metodyki pracy choreograficznej jako rehabilitacji oraz uspołeczniania osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem nośników cyfrowych przy wsparciu on-line, przygotowała mgr Małgorzata Gołębiowska - Sobota. Zadanie sfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych za pośrednictwem Województwa Mazowieckiego w ramach ogłoszonego konkursu. Cały projekt oraz zdalne szkolenie zrealizowane zostało przez ARTBALE Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki z siedzibą w Legionowie oraz jego współpracowników.

Do projektu zgłaszały się osoby z bezpośredniego otoczenia osób niepełnosprawnych z terenu województwa mazowieckiego, w tym: opiekunów, rodziców, wolontariuszy oraz kadrę szkolnictwa specjalnego (zespołów, ośrodków, placówek specjalnych) oraz szkół (zespołów, ośrodków) z oddziałami integracyjnymi, jak również osoby profesjonalnie zaangażowane w proces rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych min. nauczycieli, psychologów, pedagogów, pracowników wsparcia, asystentów osób niepełnosprawnych.

Do udziału w szkoleniu on-line zgłosiło się ponad 70 osób niepełnosprawnych z terenu województwa mazowieckiego. Uczestnicy zakwalifikowani do projektu zgłaszali się z gmin wiejskich i miejsko wiejskich powiatów takich jak: kozienicki, legionowski, garwoliński, miński, oraz z gmin miejskich.

Realizację zdalnego szkolenia przeprowadzili: dr Bożena Jakubczak - posiadającą doktorat z zakresu kształtowania postaw, specjalista terapii włączających, wieloletni pracownik naukowy, Min. Edukacji oraz PFRON - jednocześnie specjalista i choreograf tańców w kręgu (z zakresu Metodyki i choreografii Tańca w Kręgu), mgr Małgorzata Gołębiowska-Sobota oligofrenopedagogik, czynny nauczyciel, specjalista w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie oraz ich najbliższym otoczeniem, pracownik placówki oświatowej, instruktor rekreacji ruchowej, instruktor metody tańca i ruchu, terapeuta metody Dennisona, terapeuta TCK, posiadająca szeroki wachlarz narzędzi do pracy z grupą docelową (z zestawem ćwiczeń poprawiających koncentrację i ogólną kondycję dziecka niepełnosprawnego opartego na kinezjologii edukacyjnej metodą Dennisona) oraz Robert Nieznański trzykrotny Mistrz Polski w stylu tańca Break Dance, artysta, aktor epizodysta, tancerz, choreograf, tancerz hip hop, wieloletni instruktor tańca pracujący z dziećmi, a także twórca programów prowadzonych dla dzieci niepełnosprawnych oraz ich najbliższego otoczenia realizowanych między innymi przez Stowarzyszenie ARTBALE (szkolenie z zakresu Metodyki i choreografii Tańca Hip-Hop.

Szkolenie opierało się na własnej pracy samokształceniowej uczestników na podstawie przygotowanego przez prowadzących szkolenie programu nagranego na nośnik cyfrowy w postaci trzech zestawów ćwiczeń i choreografii.

Po ukończeniu tego etapu szkolenia opierającego się na własnej pracę samokształceniowej zrealizowane zostały dla każdego uczestnika indywidualne konsultacje on-line prowadzone z wykorzystaniem uzgodnionej wcześniej formy, np. platformy do wideokonferencji Zoom, Skype, innych komunikatorów, poczty e-mail lub telefonicznie. Podczas konsultacji udzielane były wyjaśnienia dotyczące otrzymanego materiału zdalnego szkolenia, zagadnień metodycznych i praktycznych oraz uwag i opinii związanych z wykorzystaniem efektów szkolenia oraz ich stosowania w pracy z osobami głównie niepełnosprawnymi intelektualnie.

ARTBALE Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom szkolenia, jak również wszystkim przygotowującym i realizujacym zadanie.