I i II zgrupowanie

Zajęcia taneczne w projekcie "...w kręgu tańca...2016"

W ramach I i II zgrupowania odbędą się 4 warsztaty z następujących technik tanecznych.

   tańce w kręgu

   modern latin

   improwizacje taneczne

   hip-hop.

 

Tańce w kręgu wyśmienicie integrują wszystkich tańczących dzięki konieczności stałej ich współpracy przy zgodnym wykonywaniu powtarzających się sekwencji kroków i elementów tanecznych do muzyki o charakterystycznym regionalnym brzmieniu od spokojnej do szybkiej pełnej temperamentu.

Tańce w kręgu aktywizują ciało usprawniając koordynację ruchów, wzmacniając kondycję i poprawiając samopoczucie.

Opierają się na tradycji wielu kultur, na prostych europejskich tańcach ludowych. Wśród nich pojawiają się tańce: bułgarskie, greckie, macedońskie, rosyjskie, łotewskie, ukraińskie a także polskie. Tańczone są w kręgu, w korowodzie oraz w parach. Nie są zbytnio wymagające od tańczących.

Warsztaty z tańców w kręgu poprowadzi dr Bożena Jakubczak.

 

Na zajęciach tańców modern latin wykorzystywane są elementy tańców latynoskich takich jak samba, czy jive, ale też i inne tańce pochodzące z XIX i XX wieku, głównie z Ameryki Łacińskiej.

Tańce latynoamerykańskie to tańce towarzyskie. Ważne w nich są charakterystyczne ruchy bioder i całego ciała. W tych tańcach ważna jest izolacja ciała, czyli odizolowanie górnej partii ciała, od dolnej. Powstały na przełomie XIX i XX wieku w krajach tzw. Ameryki Łacińskiej. Pochodzą z Brazylii, Kuby oraz z Hiszpanii. Wyrosły jako mieszanka elementów (rytmów i kroków) tańców pochodzących z łacińskich krajów Europy Zachodniej (Hiszpania, Portugalia), kultury Indian południowoamerykańskich oraz ludności pochodzenia afrykańskiego.
Warsztaty z latino poprowadzi pani Marta Grzegorczyk.

 

Improwizacje taneczne opierają się głównie na technikach baletu klasycznego wyrabiając wśród uczestników prawidłową postawę ciała, umiejętność pracy nad swoim ciałem, możliwość kontrolowania jego ruchów, badania możliwości. Zajęcia rozwijają wyobraźnię ruchową u dzieci, jak również uczą podstaw baletu występujących w roli terapeutycznej.

Zajęcia z improwizacji tanecznych poprowadzi p. Berenika Jakubczak.

 

 

Hip hop wywodzi się z miejskiej kultury Afroamerykanów Nowego Jorku.

Zajęcia hip hop poprowadzi pan Mariusz Adamczyk.